Fed Yatırım

Fed Yatırım ile Ons Altın Yatırımı 2023

Fed Yatırım ile Ons Altın Yatırımı

Piyasa normale dönerken ve dalgalanma seviyeleri kademeli olarak azalırken, altının fiyatı geçen haftaki açılış ve kapanış aralığında kaldı. Ons Altın geçen hafta devam eden yükselişini takiben, hafif korkular kıymetliye girişleri yönlendirdi ve şimdi piyasalar daha fazla bilgi beklerken parlak metalin yatay bir hareket içinde olduğu görülüyor. Bu raporda, değerli metalin fiyatını yönlendiren katalizörlere ışık tutmayı, gelecekteki görünümünü değerlendirmeyi ve teknik bir analizle sonuçlandırmayı amaçlıyoruz.

Siz de Altın Yatırımı Yapmak İsterseniz Fed Yatırım ile Ücretsiz Demo Hesabı Açabilirsiniz!

ONS Altın 2000$ psikolojik seviyesine yakın seyrediyor

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca var olan geniş belirsizlik ortadan kalkmış gibi görünse de, kıymetli geçen haftanın açılış ve kapanış aralığı arasında nispeten değişmeden kaldı. Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD JOLTS Şubat ayı iş ilanları 7 Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Beklenmedik düşüş, ABD işgücü piyasasının ivme kaybediyor olabileceğinin altını çizdi ve sonuç olarak resesyon spekülasyonları artarken doları zayıflattı. Bu nedenle, parlak metalin ekonomik gerilemeye karşı bir koruma olarak algılandığı göz önüne alındığında, tüccarlar duyurunun ardından kıymetliye güvenli cennet girişleri gördü. Ayrıca, JOLTS İş İlanları raporunun hemen ardından, JOLTS rakamını destekleyen ve ABD istihdam piyasasındaki sıkılığın gevşediğine işaret eden ADP Tarım Dışı İstihdam rakamı açıklandı.

Peki Altın Ne Olacak?

Bu durum altının zayıf dolar karşısında daha da değer kazanmasına ve metalin fiyatının 2000$ psikolojik seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru ilerlemesine neden oldu. Ancak Cuma günü, Tarım Dışı İstihdam raporunun bir kez daha sağlam sonuçlar kaydetmesiyle anlatı değişti. Manşet rakam tahminlerin sadece 3 bin altında kalsa da, Mart ayı boyunca 236 bin kişinin eklenmesi, ABD işgücünün sıkı kalmaya devam ettiğine işaret ediyor. Daha da önemlisi, işsizlik oranının %3,5’e gerileyerek şimdiye kadar kaydedilen en düşük seviyeye inmesi, istihdam piyasalarının sıcaklığını koruduğunun bir başka göstergesidir.

Sonuç

Sonuç olarak, ADP Tarım Dışı İstihdam ve Jolts İş İlanları rakamlarının kıymetli madene destek sağlamasına rağmen, ADP NFP rakamının sağladığı kazançlar, doların destek kazanarak kıymetli metalden çıkışlara yol açmasıyla sonraki iki işlem seansında silindi. Sıkı işgücü piyasasının devam ettiği göz önüne alındığında, Fed’in enflasyonla mücadelesini sürdürmek için daha fazla faiz artırımının gerekli olduğuna karar vermesi durumunda bir miktar hareket alanı olabilir. Bu nedenle, NFP raporundan gelen dirençli sonuçlar göz önüne alındığında, gelecekteki faiz artırımı olasılığının yeniden masada olmasıyla birlikte, piyasa şu anda merkez bankasının 3 Mayıs’taki bir sonraki toplantısında 25 baz puanlık bir artış yapacağını öngörüyor ve bu da Fed Fon Vadeli İşlemlerinden elde edilen %71,4’lük olasılıktan anlaşılıyor. Ayrıca Pazartesi günü NY Fed Başkanı Williams, SVB’nin çöküşünün arkasında Fed’in faiz politikasının olduğu fikrini reddederek kişisel olarak “Mart ayında iki bankada yaşanan sorunların arkasında faiz artış hızının olduğunu düşünmediğini” belirtti. Dolayısıyla nispeten şahin tonlu yorumlar, yatırımcıların faiz artırımlarının hala gündemde olduğu yönünde spekülasyon yapmalarını kolaylaştırdı.

Geniş Analiz

NY Fed Başkanı Williams tarafından yapılan şahin açıklamalara rağmen, yorumların ons altın fiyatında büyük dalgalanmalara yol açmadığını belirtmek gerekir; bu durum NY Fed’in Mart ayı Tüketici Beklenti Anketi’nde “katılımcıların gelecekteki kredi mevcudiyeti konusunda da daha kötümser olduğu ve bundan bir yıl sonra kredi almanın daha zor olacağını bekleyen hanehalkı oranının da yükseldiği” açıklamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durum, yakın gelecekte bir resesyon yaşanacağına dair korkuları körükleyerek şahin tonda yapılan açıklamaları dengelemektedir. Ancak haftanın en önemli gelişmesi Çarşamba günü açıklanacak olan ve yatırımcılara ABD ekonomisinde enflasyonist baskıların ne ölçüde devam ettiğine dair değerli bilgiler sunması beklenen ABD TÜFE verisi olacak. Enflasyonist baskının yavaşlaması durumunda değerli metalin güçlendiğini görebiliriz, ancak beklenenden daha yüksek bir baskı, ABD ekonomisinde enflasyonist baskıların devam ettiğine işaret edebileceğinden ons altın fiyatını zayıflatabilir. Bu nedenle,ons altın piyasası yatırımcıları raporun sonuçlarını beklerken kıymetlinin nispeten sabit kaldığını görebiliriz.

Süreç Nasıl İlerleyecek

Reuters’in haberine göre ABD merkezli Newmont, Avustralyalı Newcrest Mining LTD’yi 19,5 milyar dolara satın almayı teklif ederek Newmont’un dünyanın en büyük ons altın üreticisi olarak kontrolünü genişletme potansiyeline sahip oldu. Reuters’in belirttiğine göre, birleşme planlandığı gibi ilerlerse Newmont’un ons altın üretiminin rakibi Barrick Gold Corp karşısında neredeyse iki katına çıktığını görebiliriz. S&P Global Market Intelligence’a göre, bu birleşme Newmont’un mevcut değerli fiyatlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayabilir, zira dünya küresel altın arzının yaklaşık %8,9’unu kontrol etme kabiliyeti, gelecekteki müzakerelerde ve altın çıktılarında kaldıraç sağlayabilir. Dolayısıyla, küresel arzın kontrolü sağlamlaştıkça parlak metalin fiyatı bu birleşmeden fayda sağlayabilir ve dolayısıyla piyasadaki oynaklığı azaltabilir.

Teknik Analiz

  • Destek: 1985 (S1), 1950 (S2), 1925 (S3)
  • Direnç: 2025 (R1), 2050 (R2), 2070 (R3)

Ons Altın fiyatı, 1985 (S1) seviyesinde desteğe dönüşen önceki direncin üzerine çıkarak yukarı yönlü hareket ediyor gibi görünüyor. RSI göstergesi 70’e doğru hareket ederken fiyat hareketi 1985 (S1) seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yükseliş görünümünü sürdürme eğilimindeyiz. Yükseliş görünümümüzün devam etmesi için, fiyatın 2025 (R1) direnç seviyesinin üzerinde temiz bir kırılma yapmasını ve 5 Nisan’da oluşan ve henüz yeniden test edilmemiş olan 2050 (R2) direnç bariyerini de kırmamayı hedeflemesini istiyoruz. Ayılar devralırsa, 1985 (S1) destek hattının altında net bir kırılma ve 1950 (S2) seviyesindeki desteğe doğru potansiyel olarak daha da aşağıya doğru bir hareket gerektirecektir.

Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın: En Yararlı Yatırım Göstergeleri

Ons Altın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir